EDucation & GEnder

Oliver HolzNesrin Oruç Ertürk (Editor)

EDucation & GEnder

Farklı ülkelerde cinsiyet temelli eğitim

Tarihsel bakışaçısı – çağdaş akımlar

2013,  E-Book (PDF),  26,99 €,  ISBN 978-3-8309-7870-1

With contributions by
Luk BosmanKristof De WitteBernd DrägesteinOtakar FleischmannJohann GöttelErika GrossmannFerry HaanOliver HolzMalgorzata Jarecka-ZylukNesrin Oruç ErtürkVíctor Pérez-SamaniegoJustyna Ratkowska-PasikowskaCarmen Santamaría GarcíaOlaf SchwarzeRenate SeebauerFiona SheltonMeeli VäljaotsHerbert Zoglowek

back to overview

Avrupa Birliği tarafından desteklenen, öğrenme çıktılarında cinsiyet-temelli farklılıkları konu alan bu çalışma, diğer birçok sonucun yanında, aslında bu konunun birçok ülkede çok tartışılan bir durum olduğunu göstermiştir. Fakat ne yazık ki, ortak bir eşitlik politikasından söz etmek mümkün değildir.
Bununda ötesinde, cinsiyetler arasında var olan eşitsizlikleri gidermek adına alınan önlemlerin birçoğunun erkeklerin neden daha az başarılı oldukları üzerine yoğunlaştığı görülmektedir.
Bu yayında, 12 Avrupa ülkesinde eğitimde cinsiyet eşitliği konusunun, tarihsel kökeni ve günümüzdeki durumları sunulmuş ve birbirleriyle kıyaslanmıştır. Her bir ülkeden gelen çalışmalar ve yapılan kıyaslamalı analiz, eğitimde cinsiyet konularıyla ilgilenen herkesi bilgilendirecek ve esin kaynağı olacaktır.